Parkovanie a šoférovanie

Osobný automobil už nie je žiadnou novinkou, ktorú by ste doma nemali. Samozrejme svoje auto parkujete v garáži alebo na voľných parkoviskách na sídliskách. Niekedy je však problém s parkovaním. To sa odzrkadľuje na nervozite vodičov, ktorý by svoje auto mali zaparkované priamo pred vchodom. Je ťažké nájsť vhodné parkovanie pre auto poblíž vášho panelákového domu, hlavne v podvečerných hodinách. Viem o tom svoje. Keď sme museli parkovávať náš starší Opel na sídlisku, nikdy sme nemali miesto. Vždy bolo parkovisko preplnenými rôznymi autami. Mnohokrát sme už poobede neišli nikde autom, práve kvôli tomu, že by sme potom nemali kde zaparkovať. Je to problém väčšiny ľudí, ktorí svoje auto využívajú, či už do práce, na výlety alebo len tak do obchodu.

auto

Veľa ľudí vlastní v jednej domácnosti aj viac áut naraz. Manžel má jedno, manželka využíva druhé auto, a ak majú ešte aj dospelého syna či dcéru, aj tí už majú svoje autá. Autom sa dostanete kamkoľvek. Každé auto však potrebuje mať zaplatenú poistku, ktorá je potrebná. K poisteniu auta môžete mať zaplatenú aj havarijnú poistku, ktorá sa vám možno niekedy aj zíde. Aby ste na svojom aute mohli niekde vyraziť, vaše auto musí byť pravidelne servisované a udržiavané. Bez vhodného technického stavu auta by ste do auta nemali ani len nasadnúť. Pri jazde autom potrebujete vedieť dopravné predpisy a dopravné značky.

volant

Niekedy je v mestách chaos v doprave a na to sa musíte len pripraviť. Prax za volantom je veľmi dôležitá. Musíte mať najazdených zopár kilometrov a hlavne sa nemôžete báť. Ja sa bojím šoférovania, a práve pre to ani nevstupujem do auta na stranu vodiča. Nechám šoférovať skúseného manžela, ktorý má najazdených už cez dvadsať rokov aktívneho šoférovania. Ale aj on má niekedy problém rýchlo zareagovať. Po ceste jazdí mnoho ľudí, ktorí nerešpektujú dopravné značenie alebo nešoférujú tak, ako by mali. Zbytočne sa ponáhľajú a predbiehajú, aj keď prekročia povolenú rýchlosť o dvadsať kilometrov za hodinu.