Nezařazené

Módny doplnok s “názvom“ šiltovka

Šiltovky sú od nepamäti obľúbenou pokrývkou hlavy ľudskej populácie. Šiltovky zo začiatku plnili len rolu akéhosi pomocníka. Ich účelom bolo výlučné ochrániť používateľa pred lúčmi ostrého a často krát nepríjemného slnka. S plynúcimi rokmi sa posunula aj samotná móda a s ňou, aj trendy. Nároky na módu sa zmenili vzťahovalo sa to aj na módne doplnky akými boli, aj šiltovky. Šiltovky vstúpili do sveta módy paradoxne nie v módnom odvetí, ale v tom športom. Prvú šiltovku použili hráči bejzbalu v Amerike. Kde si touto na prvý pohľad nenápadnou pokrývkou hlavy zjednodušili ich pobyt na ihrisku. Šiltovka ich mala ochrániť pred priamym slnkom a tým zabrániť, aby im slnko svietilo do oči a tým znemožňovalo vnímať hru na ihrisku.

šilotvky

Šiltovky tu, ale boli už zopár rokov pred tým v dávnej historickej dobe. Z historických zápisov a textov, ktoré boli zachované sa spomínajú v keltskej kultúre, ktorá zažila svoj vrchol zhruba pred 1000 rokmi pred našim letopočtom. Ale nie v takejto podobe aké ich poznáme dnes. Taktiež sa takéto šiltovky nevyužívali až tak často a intenzívne, ako je tomu dnes bolo to možno aj, preto, že ľudia v dávnej minulosti nevykonávali také činnosti, ako sú športové činnosti alebo iné voľnočasové a rekreačné aktivity. Ak by aj predchodcu šiltoviek využívali dostatočne často nedozvedeli by ste sa o tom keďže moderne technológie, ako fotografie z tejto doby nenájdeme, a teda šiltovku sa týmto spomenutých kmeňov spopularizovať nepodarilo.

šiltovky

Práve to sa, ale podarilo americkým hráčom bejzbalu v 19.storočí, ako už bolo spomenuté. Z fotografii, ktoré sa z týchto zápasov zachovali môžeme porovnať dnešné šiltovky a šiltovky, ktoré používali hráči bejzbalu. Na prvý pohľad to nie je až taký veľký rozdiel. Samozrejme materiál aj vkus bol v tej dobe na inej úrovni. Dnes si už z bohatej a pestrej ponuky vyberie šiltovku priam každý. Šiltovky si obľúbili aj ženy a tým navždy pochovali mýtus, že tato pokrývka hlavy je výlučne určená pre mužské pokolenie. Vybrať si môžete z niekoľko druhov šiltoviek. V ponuke sú šiltovky s rovným šiltom, zapnutým šiltom, šiltovky s nastaviteľným pasom, šiltovky so sieťkou.