Skúšať účinky ekologických prípravkov je výborný nápad, šetríme tým prírodu.

Kozmetický priemysel je hlboko zakorenený v našich každodenných rituáloch vďaka svojim výrobkom, ktoré používame pri bežnej hygiene, ale aj na špeciálne úkony. Niekedy sa však používanie množstva prípravkov na báze chemických látok prejaví reakciou tela či pokožky, vtedy sa obraciame na pomoc produktov z prírody. Jednou z ekologických látok v prírode 100% odbúrateľná je sóda bikarbóna, využívaná v domácnostiach pri rozličných úkonoch, napríklad ako čistiaci prostriedok alebo náhrada za bežný vlasový šampón či jeho prídavok. Sóda má odborný názov hydrogénuhličitan sodný, vzorec NaHCO3 a je v mnohých prípadoch naša posledná záchrana, ak ostatné prostriedky zlyhali.

Chemické látky skvelo nahradia prírodné

Všestrannosť sódy bikarbóny je známa, pri upratovaní v domácnosti je môžeme využiť na čistenie hračiek, sanity, kuchynského riadu, ale aj soda bikarbona na lupiny pripálených hrncov, rozpúšťanie mastnoty a vďaka jej schopnosti neutralizovať nepríjemné pachy aj na vyčistenie zvieracieho pelechu a podobne. Má mierne abrazívne účinky, čo je pomoc pri umývaní sprchovacích kútov, drezov, ale aj kobercov či iných textílií.

Jedlá sóda je bežná v kuchyni

Pri hľadaní vhodného šampóna na vlasy sa môžeme spoľahnúť na pomoc účinkov jedlej sódy, ktorá ich dokáže zbaviť mastnoty a navyše po nej budú lesklé. Použitie je jednoduché, do svojho obľúbeného šampóna na vlasy pridajte polovicu až jednu kávovú lyžičku sódy a umyte bežným spôsobom. Je to výborný spôsob ako umývať mastné vlasy, no ak sa trápite s lupinami, tak pomôže vmasírovanie sódy do pokožky hlavy po namočení vlasov, následné opláchnutie a sušenie osvedčeným spôsobom. Možno ste už jedlú sódu v polohe šampóna na vlasy vyskúšali, tak môžete zhodnotiť jej účinnosť. Jedno je však isté, skúšať aj iné metódy a prostriedky na dosiahnutie toho istého cieľa je prínosom a môže mať veľmi obohacujúce poznatky. Zmena je predsa život, a ten by mal byť pestrý a originálny.