Nezařazené

Pozvánky na svadbu – vtedy a dnes.

Svadby bývajú veľkou spoločenskou udalosťou. Vedeli ste, že v minulosti mohol na svadbu prísť v podstate ktokoľvek? Väčšina ľudí nevedela čítať ani písať, všetky oznámenia, vrátane tých o najbližšie konajúcej sa svadbe boli vyhlasované miestnym hlásnikom. A tak každý, kto sa o svadbe dozvedel, na ňu mohol aj prísť. Papierové pozvánky na svadbu si dávali zhotovovať len tí, ktorí na to mali. Vyrábali ich mnísi (jedni z mála gramotných v tej dobe), ručne a s použitím kaligrafie. Pozvánky sa následne balili do dvoch obálok, aby sa predišlo ich zničeniu, keďže vtedajšie doručovanie prebiehalo prostredníctvom sluhov – na koni a za každého počasia. Po vynájdení kníhtlače sa proces zjednodušil a pozvánky na svadbu sa stali dostupnejším „špásom“ vydajachtivých žien. Oznámenia boli uverejňované v novinách alebo v tlačenej forme na papieri. Popularita pozvánok ďalej stúpala a po druhej svetovej vojne nastala ich masová produkcia, ktorá v podstate pretrváva dodnes.

Ručne písané, zdobené a gravírované pozvánky majú však stále svoje čaro a nostalgický nádych. Skúste sa teda inšpirovať minulosťou pri návrhu svojich vlastných pozvánok na svadbu.

Svadba_pozvanka

Pozvánky ako od hradnej panej

Ak Hra o tróny je váš životný štýl, prečo neskúsiť vyrobiť pozvánky a la stredovek. Môžete použiť ručne robený papier. Dá sa zhotoviť aj doma, záleží, koľko času a trpezlivosti na to máte a hlavne, koľkým hosťom sa chystáte pozvánku rozposlať. Písmo zvoľte výhradne ozdobné – kaligrafické. Najideálnejšie by bolo nájsť si niekoho, kto vaše pozvania dokáže napísať ručne. Ale nie je to podmienka. A na koniec, použite vosk s pečaťou na zapečatenie obálky alebo na koniec listu. Pretože tak to predsa robili v stredoveku, nie?

Wild Wild West

Pocit amerického divokého západu sa dá vytvoriť jednoducho a pritom ani vaša svadba nemusí byť divoká. Základom je papier, ktorého farba bude trochu zhnednutá, akoby ošľahaná vetrom a slnkom. Na vytlačenie písma použite techniky podobné starej kníhtlači alebo litografii. Aby vaše pozvánky pripomínali ikonické oznamy „Hľadá sa“ z westernových filmov. Dúfame ale, že nakoniec nebude tá hľadaná osoba váš manžel.

Pozvanka_svadba

Marína a iný romantizmus

Aj vy sa rozcítite pri čítaní Sládkovičovej Maríny a vzťah Štúra a Adely Ostrolúckej je vašim partnerským vzorom? Čo tak zhotoviť pozvánky, ktoré budú imitovať ľúbostné listy z 19teho storočia. Základom je znova papier, ktorý vyzerá, že čo to prežil. Preštudujte si štýl písma z toho obdobia a podľa neho zvoľte aj to na pozvánke. Pridajte tiež ozdobné rámčeky a hlavičku listu s kvetmi alebo vtáčikmi.